понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenia z PCV buduje się w słonecznych elementach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo powabu maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z Winylu zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż powinno się je cyklicznie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe z Strzegomia stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий