среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na plotki Winylowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nietypowych obrysach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий